Kolor hełmu na budowie - BHP na budowie

Bezpieczeństwo to podstawa. Szczególnie jeśli mówimy o pracy na budowie, gdzie nieodłącznym elementem wyposażenia każdego pracownika jest kask ochronny. Jego kolor charakteryzuje funkcję, którą pełni dana osoba. Dowiedz się, co oznaczają kolory hełmów na budowie.

Hełm ochronny - wymóg na budowie

Specjalistyczne okrycie głowy na placu budowy ma za zadanie ochronić pracowników przed uderzeniami, upadkami oraz przedmiotami, które mogą spaść z wysokości. Zabezpieczają one głowę oraz kręgi szyjne, chroniąc przed poważnymi urazami czy ryzykiem powstania groźnych uszczerbków na zdrowiu. Oprócz indywidualnych potrzeb pracownika, hełm ochronny powinien spełniać warunki normy EN 397 “Przemysłowe hełmy ochronne”, które określają parametry techniczne hełmów oraz ich wymagania fizyczne.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników

Zgodnie z Kodeksem Pracy, każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom poczucie bezpieczeństwa, dbając o ich odpowiednie wyposażenie i zabezpieczenia. Kask ochronny jest bardzo ważnym elementem wyposażenia osobistego. Chroni użytkownika nie tylko przed lekkimi urazami głowy, wynikającymi z uderzenia czy upadku, ale i poważniejszymi obrażeniami jak pęknięcia czaszki czy wstrząśnienie mózgu. Z tego względu każda osoba przebywająca na terenie budowy powinna mieć na sobie hełm ochronny, również, jeśli przebywa w tym miejscu tylko przez chwilę.

Kolory hełmów ochronnych

Niezaprzeczalnym zadaniem hełmów ochronnych jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi. Na budowach używane są różne kolory hełmów, co pozwala na rozpoznanie pracowników poszczególnych szczebli z daleka. W Polsce system dobierania kolorów na placach budowy jest jednakowy, więc warto zapoznać się z oznaczeniami kolorystycznymi hełmów.

Jakie kolory przypisane są danym stanowiskom?

1. Żółty - najbardziej popularny kolor utożsamiany jest z pracownikami fizycznymi.

2. Pomarańczowy - w hełmach o tym kolorze spotkamy przeważnie geodetów oraz inne osoby, wykonujące specjalistyczne pomiary.

3. Biały - ten kolor jest charakterystyczny dla inżynierów budowlanych oraz inspektorów nadzoru budowlanego, kierowników budowy, a także inżynierów pomocniczych.

4. Czerwony - zarezerwowany jest dla praktykantów albo gości przebywających na terenie budowy. Osoby, które noszą tę barwę na hełmie to najczęściej inwestorzy albo nabywcy budowanych lokali.

5. Czarny - kask w tym kolorze występuje na budowie bardzo nielicznie. Noszą go głównie architekci.

6. Niebieski - to kolor zarezerwowany dla elektryków, osób pracujących na wysokości, a także pracowników, zajmujących się obsługą maszyn budowlanych.

7. Zielony - wskazuje na pracowników oraz inspektorów BHP związanych z bezpieczeństwem na budowie.

8. Szary - hełm w tym kolorze rzadko jest widywany na budowach i nie ma przypisanej żadnej funkcji.

Noszenie odpowiedniej barwy nie jest ustalone prawnie. Mimo to ten kod kolorystyczny jest charakterystyczny dla budownictwa i dzięki niemu łatwiej jest utrzymać porządek w trakcie pracy.

Jak wybrać idealny kask na budowę?

Przy wyborze hełmu ochronnego, istotne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest jego wytrzymałość. Powinien być wykonany z wysokiej klasy tworzywa o właściwej strukturze, która skutecznie zamortyzuje uderzenie. Zazwyczaj skorupę hełmu wykonuje się z polietylenu, ale i kompozyty poliestrowo-szklane zyskują na popularności. Są one w stanie rozproszyć znacznie większą siłę, jednak wiąże się to także z poniesieniem wyższych kosztów. Ważne z punktu wytrzymałości są również konstrukcje profili, żłobień czy rowków.

Przed zakupem kasku ochronnego na budowę dowiedz się, czy posiada on dodatkowe funkcje jak np. otwory do mocowania ochron oczy i słuchu. Przy niektórych typach prac, znacznie lepiej sprawdzają się hełmy ochronne z daszkiem. Jeśli potrzebujesz wzmocnić swoją widoczność na budowie, zorientuj się, czy hełm jest dostarczany w komplecie z naklejkami odblaskowymi rekomendowanymi przez producenta. Zwróć również uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie model jest zgodny z normami i czy posiada wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.

Ostatnią kwestią, która wcale nie jest mniej ważną, to wygoda użytkowania. Noszenie hełmów ochronnych przez pracowników nie powinno powodować dyskomfortu, a sama osłona głowy musi być lekką konstrukcją. Hełm powinien ochraniać i nie ograniczać przy tym swobodnych ruchów pracowników.

Konsekwencje za nieprzestrzeganie zasad

Duża część zgłaszanych wypadków na terenach budowy jest związana głównie z obrażeniami głowy. Z kolei wiele z urazów przy pracy jest spowodowanych brakiem hełmu ochronnego. Pracownicy mogliby ich uniknąć, zakładając przed rozpoczęciem pracy hełm ochronny. Zgodnie z regulacjami, każda osoba przebywająca na placu budowy powinna mieć hełm, a nieprzestrzeganie tego zakazu jest karane kwotą w wysokości 500 zł.

Kolory hełmów za granicą

Mimo że na polskich budowach, struktura kolorów hełmów jest w dużej mierze podobna, to trzeba mieć na uwadze to, że za granicą możemy spotkać się z zupełnie innym systemem przypisywania kolorów do stanowisk. W niektórych krajach szary hełm jest na przykład zarezerwowany dla gości, a czerwony dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe. Z tej przyczyny, przed przystąpieniem pracy za granicą warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi kolorów hełmów, panującymi w danym państwie.

Sprawdzaj stan techniczny hełmu

Pamiętaj, że ważne jest również systematyczne sprawdzanie stanu technicznego hełmów ochronnych oraz wykonywanie przeglądów okresowych (nie rzadziej niż raz w roku). Ze względów bezpieczeństwa na hełmach nie stosuj farb, rozpuszczalników, a także samoprzylepnych etykiet, które nie zostały rekomendowane przez producenta.

Liczy się bezpieczeństwo. Brak kasku ochronnego może doprowadzić do groźnych uszczerbków na zdrowiu w trakcie uderzenia czy upadku na budowie. Wyposaż swoich pracowników w odpowiednie hełmy i zadbaj o ich bezpieczeństwo.

Skontaktuj się!