Zastosowanie urządzenia samohamownego AH202T

Urządzenia samohamowne są przeznaczone do prac na wysokości, w których wymagane jest odległe przemieszczanie się w stosunku do punktu zaczepienia. W naszym asortymencie znajduje się autoblok z taśmą AH202T, który należy do kategorii urządzeń ochrony osobistej. Przy właściwym zastosowaniu zabezpiecza przed upadkiem z wysokości. Ważne jest jednak jego odpowiednie zastosowanie. Jak i gdzie można używać tego urządzenia samohamownego?

Charakterystyka urządzenia AH202T

Dostępny w asortymencie ASSECURO autoblok AH202T jest urządzeniem samohamownym przeznaczonym do zabezpieczenia na stanowisku pracy, na którym występuje ryzyko upadku. Taśma nawija się na urządzenie, dzięki czemu może skutecznie skrócić drogę upadku. W razie ewentualnego upadku system blokuje rozwijanie się taśmy i zatrzymuje spadanie. Taśma ma długość 2 metrów i jest zakończona zatrzaśnikiem obrotowym z zamkiem automatycznym. W trakcie pracy użytkownik nie odczuwa dyskomfortu, ponieważ, kiedy się przemieszcza, taśma płynnie rozwija się i nawija na bęben urządzenia.

Maksymalne dozwolone obciążenie urządzenia wynosi 136 kilogramów. Sprzęt wykazuje wytrzymałość 15 kN. Na jego solidność wpływa wzmocniona konstrukcja obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w mikroamortyzator.

Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić, czy w trakcie testowego szarpnięcia sprzęt blokuje taśmę prawidłowo. Urządzenie może być stosowane wyłącznie przez upoważnione do tego i odpowiednio przeszkolone osoby. Zarówno taśma, jak i amortyzator nie powinny posiadać uszkodzeń w postaci przecięć czy widocznych oznak kontaktu ze środkami chemicznymi bądź z wysoką temperaturą (produkt może być bowiem stosowany w maksymalnej temperaturze wynoszącej 50°C).

Jak i gdzie stosować autoblok AH202T?

Model AH202T należy do urządzeń ochrony osobistej i może być stosowany wyłącznie przez jedną osobę w tym samym czasie. Urządzenie posiada certyfikat CE i jest zgodne z PN-EN 360:2002 oraz RfUs VG11.060:2014.

W związku z powyższym produkt znajduje zastosowanie w systemach zabezpieczających przed upadkiem zgodnych z normą EN 363. Dodawanie lub odłączanie jakiejkolwiek części z autobloku AH202T jest zabronione.

Do użycia tego urządzenia samohamownego przeznaczone są wyłącznie:

  • szelki bezpieczeństwa zgodne z EN 361,
  • punkty kotwiczące zgodne z EN 795,
  • łączniki zgodne z EN 362.

Jako jedno z nielicznych tego typu urządzeń, autoblok AH202T może być stosowany przy współczynniku upadku 2. Jest dopuszczony do pracy w pionie i poziomie. Co jednak ważne, kąt nachylenia w pozycji pionowej może wynieść maksymalnie 40°.

NIE należy stosować urządzenia przy pracy nad materiałami sypkimi bądź tymi, w których można ugrzęznąć.

Urządzenie AH202T chroni przed upadkiem z wysokości przy pracy na dachu, rusztowaniu, drabinie i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko upadku. Praca na wysokości wymaga odpowiednich umiejętności i zastosowania specjalistycznego sprzętu. Należy jednak przy tym pamiętać, że bezpieczeństwo pracownika zależy od dobrego stanu urządzenia i właściwego zrozumienia instrukcji obsługi. Wymagana jest także okresowa kontrola stanu urządzenia.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów o naszych produktach i szukasz pomocy w doborze najlepszego sprzętu ochrony osobistej, zapraszamy do kontaktu. Z nami bezpiecznie do góry!

 

Skontaktuj się!