Urządzenia samozaciskowe - różne modele urządzeń samozaciskowych, kiedy i jak z nich korzystać?

Wieloletnie doświadczenie firmy ASSECURO w zakresie produkcji sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości sprawia, że oferowane produkty to przemyślane, sprawdzone i ergonomiczne rozwiązania. Dzisiaj prezentujemy urządzenia samozaciskowe - doradzamy, kiedy i jak z nich korzystać oraz jakie rodzaje takich urządzeń można wyróżnić.
Z nami bezpiecznie do góry!
W naszej ofercie znajduje się szeroka gama środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Jednym z wielu rekomendowanych przez nas rozwiązań są urządzenia samozaciskowe z giętką prowadnicą, które przeznaczone są do zabezpieczenia pojedynczego pracownika przy pracach wymagających częstego przemieszczania się w płaszczyźnie pionowej i poziomej.
W naszej ofercie dostępne są trzy rodzaje urządzeń samozaciskowych:
- STOPER - symbol AC403 - urządzenie przeznaczone do stosowania z liną rdzeniową o średnicy 12 mm, wyposażone w mikroamortyzator zakończony zatrzaśnikiem dwuzapadkowym,
- STOPER T - symbol AC403T - urządzenie przeznaczone do stosowania z liną kręconą o średnicy 16 mm, wyposażone w mikroamortyzator zakończony zatrzaśnikiem dwuzapadkowym,
- STOPROPE - symbol AC404 - urządzenie na stałe połączone z liną rdzeniową dzięki czemu może także służyć do ograniczenia zasięgu poruszania lub do pracy w podparciu. Wyposażone w łącznik wykonany z taśmy poliamidowej zakończonej zatrzaśnikiem.
Wszystkie urządzenia pracują w trybie automatycznym. Ich konstrukcja umożliwia płynne przesuwanie się mechanizmu zaciskowego po linie w obu kierunkach, a w razie zaistnienia upadku mechanizm zaciskowy natychmiast automatycznie blokuje się na linie.
Urządzenia STOPER i STOPER T pracują również w trybie manualnym. Tryb manualny umożliwia automatyczny przesuw urządzenia tylko w jednym kierunku, przy ruchu w drugim kierunku konieczne jest każdorazowe ręczne odblokowanie dźwigni w celu przesunięcia urządzenia po linie.
Wszystkie urządzenia dostępne są z linami o długości od 5 do 50 m.
Zastosowanie urządzeń samozaciskowych
Urządzenia samozaciskowe dedykowane są do pracy na drabinach, konstrukcjach kratowych, stromych i płaskich dachach. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu począwszy od budownictwa poprzez energetykę, telekomunikację czy fotowoltaikę. Urządzenia samozaciskowe doskonale sprawdzą podczas pracy przy niezabezpieczonych krawędziach, w czasie stawiania rusztowania przy elewacji, podczas montażu i demontażu konstrukcji budowlanych, przy pracy na drabinie przystawnej, podczas pracy na słupach kratowych, kominach, wieżach wiertniczych, szybach czy odśnieżania dachu, itd.. Urządzenie STOPER wykorzystywane jest także w ratownictwie oraz pracach wykonywanych technikami alpinistycznymi.
Zalety urządzeń samozaciskowych
- mechanizmy wykonane ze stali nierdzewnej,
- zminimalizowanie drogi powstrzymywania spadania (podczas przemieszczania się po ciągach drabin, wzdłuż konstrukcjach kratowych),
- praca w trybie automatycznym oraz możliwość wykorzystania do pozycjonowania w miejscu pracy,
- możliwość stosowania ich podczas pracy w pionie i poziomie.
Urządzenie STOPROPE dodatkowo posiada dopuszczenie do pracy w strefach zagrożonych wybuchem i może być używane do ograniczenia zasięgu poruszania lub pracy w podparciu. Kolejnym atutem urządzeń samozaciskowych jest okres użytkowania, który wynosi do 10 lat od daty produkcji.
To solidne, uniwersalne, wykonane z wysokojakościowych materiałów, bezpieczne i funkcjonalne urządzenia ochrony osobistej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ASSECURO, a w razie jakichkolwiek pytań, do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, którzy chętnie zaproponują najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie bezpiecznej pracy na wysokościach.