Nowości

Rhino bezpieczna klamra do mocowania drabiny
brutto: 318,00 zł
(netto: 258,54 zł)

Wyprzedaż

BE401 rolka zjazdowa SCARAB
brutto: 473,19 zł
(netto: 384,71 zł)

Asekuracja przy pracy na drabinie - bezpieczna praca na wysokości

Podczas wykonywania pracy na wysokości jednym z najczęściej wybieranych sposobów dostępu jest wejście po drabinie.

Praca tego typu uznawana jest za szczególnie niebezpieczną, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Jakie są reguły bezpiecznej pracy na wysokości oraz jak asekurować się w trakcie wykonywania zadań na drabinie?

Ogólne reguły pracy na drabinie

Pierwszym, istotnym etapem jest właściwy dobór drabiny do wykonywanej pracy oraz każdorazowe sprawdzanie jej stanu technicznego. Drabina przenośna powinna być wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem oraz z zachowaniem ostrożności wobec osób znajdujących się w pobliżu. Z kolei przy drabinach wysuwanych lub wieloczęściowych, szczególnie ważne jest, aby nie pozwolić na przemieszczanie się ruchomych części względem siebie.

Kolejnym równie ważnym elementem jest przeszkolenie pracowników w zakresie wykonywania bezpiecznej pracy na wysokości w tym przy użyciu drabiny oraz wyposażenie pracowników w niezbędny sprzęt ochrony osobistej.

Dobór drabiny do pracy

Podejmując decyzję o rodzaju drabiny, należy wziąć pod uwagę warunki oraz rodzaj wykonywanej pracy. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz profesjonalnych drabin oraz lekkich modeli drabin aluminiowych wyposażonych w elementy zabezpieczające. Przed zakupem drabiny warto zrobić solidne rozeznanie.

Koniecznie zwróć uwagę na nośność, wymiary drabiny oraz dopuszczalną wagę określoną przez producenta. Nie powinno się jej przekraczać, ponieważ może to doprowadzić do upadku. Jeżeli chcesz postawić na drabinę przystawną, to pamiętaj, że powinna ona wystawać co najmniej 0,75 metra ponad powierzchnię, na którą prowadzi. Z kolei kąt nachylenia względem podłoża powinien mieścić się w przedziale 65-75 stopni.

Często stosowanym rozwiązaniem są drabiny zamontowane na stałe oraz szynodrabiny. Mimo że ta forma jest bardzo stabilna, to także wymaga stosowania sprzętu ochrony osobistej i zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Praca na wysokości - jak bezpiecznie korzystać z drabiny?

Z pewnością znasz zasadę zasada trzech punktów podparcia, która mówi o tym, że dwie stopy i jedna ręka albo dwie ręce i jedna stopa powinny równocześnie stykać się z drabiną. Pamiętasz także, aby nie stawać na jednym z trzech najwyższych szczebli, jeśli drabina nie posiada specjalnego zabezpieczenia przed upadkiem. Wiesz również, że podczas wchodzenia na wysokość nie powinno się wnosić niczego w rękach. Przedmioty niezbędne do pracy należy przenosić w torbach lub w paskach narzędziowych. Niestety taka wiedza to za mało, aby bezpiecznie wykonywać pracę na wysokości wybierając drabinę jako sposób dostępu.

Przed rozpoczęciem pracy na wysokości w tym także przy użyciu drabiny należy odbyć specjalistyczne szkolenie. Podczas instruktażu stanowiskowego w ASSECURO nauczysz się prawidłowo budować stanowiska pracy z użyciem drabiny przystawnej np. na słupie żerdziowym czy elewacji z zabezpieczeniem w postaci urządzenia samozaciskowego przesuwnego. Poznasz techniki korzystania ze stałych systemów asekuracyjnych (systemy szynowe, pionowe, linowe). Nauczymy Cię również prawidłowego doboru oraz użytkowania sprzętu ochrony osobistej zgodnie ze specyfiką pracy którą wykonujesz.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pracy na drabinie?

Pamiętaj, że pracę na wysokości należy wykonywać w zespołach minimum dwu osobowych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy, należy oznakować teren, który jest zagrożony upadkiem przedmiotów z wysokości oraz zadbać, aby w pobliżu drabiny nie znajdowały się żadne rzeczy. Ich obecność może wpłynąć na większe urazy w trakcie ewentualnego upadku.

Sprzęt ochrony osobistej – podstawowy zestaw dla osób pracujących przy użyciu drabiny

Przed rozpoczęciem pracy na wysokości przy użyciu drabiny istotną rolę odgrywa prawidłowe dobranie sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem. Podstawowy zestaw asekuracyjny powinien zawierać szelki bezpieczeństwa z przednim punktem zaczepowym i pasem biodrowym, linkę opasującą, zaczep taśmowy, urządzenie samozaciskowę z liną o właściwej długości, amortyzator bezpieczeństw z dwoma linkami, hełm ochronny z paskiem oraz worek transportowy.

Uzupełnieniem takiego zestawu jest odpowiednia odzież ochronna. Mankiety nie mogą luźno zwisać, a buty muszą być pełne, najlepiej z podeszwą antypoślizgową.

 

sprzęt ochrony osobistej

 

Stałe systemy instalowane na drabinach

Dzięki zastosowaniu linowych i szynowych systemów asekuracyjnych możliwe jest ciągłe zabezpieczenie dojścia oraz pracy na drabinach pionowych. Systemy takie nie tylko umożliwiają bezpieczne dojście (chroniąc przed upadkiem z wysokości), lecz ze względu na ciągłą ochronę i możliwość oparcia w znaczący sposób wpływają na ergonomię pracy.

Wśród typowych rozwiązań ASSECURO znajdziesz systemy SKC i Faba.

System SKC - bezpieczeństwo na wysokości

SKC to pionowy system linowy zabezpieczający przed upadkiem z wysokości pojedynczego pracownika. Umożliwia bezpieczne poruszanie się na drabinach, a także masztach i innych konstrukcjach. Urządzenie samozaciskowe będące integralnym elementem systemu SKC swobodnie przesuwa się po linie. W razie upadku natychmiast zaciska się na linie, powstrzymując spadanie.

FABA - pionowa asekuracja (szynodrabina)

System Faba działa w oparciu o prowadnicę szynową oraz wózek umieszczony wewnątrz niej, który w przypadku wystąpienia spadania skutecznie, na krótkiej drodze powstrzymuje upadek. Gwarantuje bezpieczeństwo osób podczas wchodzenia i schodzenia na wszystkich typach instalacji: konstrukcjach stalowych, obiektach przemysłowych, kominach, w szybach kopalń, włazach etc.

 

asekuracje przy drabinach

 

Regularnie sprawdzaj stan techniczny

Przed rozpoczęciem pracy na drabinie, sprawdź dokładnie elementy konstrukcyjne, połączenia, dolne zakończenia drabiny czy części podporowe. Mogą być one połamane, zużyte lub poluzowane, co w znacznym stopniu zwiększy ryzyko wystąpienia wypadku. Systematycznie sprawdzaj również stan systemów asekuracyjnych oraz wykonuj przeglądy okresowe sprzętu ochrony osobistej.

Skontaktuj się!