Amortyzatory bezpieczeństwa z taśmą elastyczną - cechy szczególne, zastosowanie, dostępne modele

Firma ASSECURO dzięki doświadczeniom własnym oraz dzięki doświadczeniu wynikającemu z przeszkolenia rocznie ponad 2500 osób stale udoskonala swoje wyroby i tworzy nowoczesne rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort osobom pracującym na wysokości. Sprzęt ochrony osobistej produkowany jest wyłącznie z najlepszych surowców i materiałów dzięki czemu wszystkie wyroby ASSECURO począwszy od szelek asekuracyjnych, linek bezpieczeństwa, czy amortyzatorów bezpieczeństwa charakteryzuje wysoka jakość.

Zastosowanie amortyzatorów bezpieczeństwa

Amortyzator bezpieczeństwa jest podstawową ochroną osobistą przed upadkiem z wysokości. Stanowi elementem systemu powstrzymywania spadania zgodny z normami EN 355 i EN 354. Przeznaczony jest do stosowania z szelkami bezpieczeństwa oraz elementem łączącym i kotwiącym. Służy do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości w drodze i na stanowisku pracy.

Amortyzatory bezpieczeństwa CE205 - budowa i dostępne modele

Amortyzator bezpieczeństwa jest wykonany z taśmy poliamidowej techniką tkania Wyposażony jest w dodatkową taśmę zabezpieczającą a także osłonięty folią termokurczliwą, pod którą umieszczone jest jego oznakowanie.

Wśród grupy amortyzatorów bezpieczeństwa CE205 występują amortyzatory z jedną lub dwiema linkami. Cechą szczególną amortyzatorów CE205 jest wykonanie linek z samoskracającej się taśmy elastycznej, co zmniejsza możliwość zaplątania i korzystnie wpływa na komfort pracy.

Maksymalna długość po rozciągnięciu taśmy wynosi 1,6 m w przypadku amortyzatora bez zatrzaśników i 2 m w przypadku amortyzatora z zatrzaśnikami.

Zaletą amortyzatorów z grupy CE205 jest to, że mogą być stosowane przez użytkowników o masie 120 kg.

Jak używać amortyzatorów bezpieczeństwa?

Amortyzatory wpinamy w przedni lub tylny punkty zaczepowe szelek bezpieczeństwa, oznaczone literą A, a następnie w punkt kotwiczący. W razie potrzeby do połączenia elementów składowych systemu powstrzymywania spadania, dopuszcza się zastosowanie zatrzaśników. Pamiętaj! Amortyzator nie może być używany inaczej niż zgodnie z przeznaczeniem. Długość całkowita amortyzator, wraz z dodatkowymi elementami łączącymi nie może przekroczyć 2m. Punkt zamocowania podzespołu łącząco-amortyzującego należy zlokalizować możliwie bezpośrednio nad miejscem pracy użytkownika.

W przypadku stosowania amortyzatora z dwiema taśmami bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę, aby dwa końce taśmy były wpięte w punkt kotwiczenia, konstrukcję, lub jeden koniec pozostał swobodny. W przypadku wpięcia jednego końca taśmy w punkt kotwiczący lub konstrukcję, a drugiego w klamrę szelek bezpieczeństwa, może zostać ograniczona rola amortyzatora jako składnika amortyzującego w systemie powstrzymywania spadania.

Uwaga! Przed użyciem SOI należy zapoznać się z instrukcją użytkowania wszystkich składników systemu powstrzymywania spadania.

Przeglądy okresowe, konserwacja oraz transport amortyzatorów

Okres użytkowania amortyzatorów bezpieczeństwa ASSECURO wynosi maksymalnie 10 lat od daty produkcji. Rzeczywisty okres użytkowania uzależniony jest jednak od stanu technicznego sprzętu. Sprzęt powinien być poddawany kontroli okresowej minimum raz na 12 miesięcy, a w przypadku intensywnego użytkowania lub użytkowania w ciężkich warunkach (zapylenie, wilgoć, duża ekspozycja na promieniowanie UV, kontakt z substancjami chemicznymi) - częstotliwość przeglądów okresowych należy zwiększyć.

Jeżeli amortyzator ulegnie zabrudzeniu lub zmoczeniu, powinien zostać dokładnie oczyszczony. Zazwyczaj wystarczy do tego wilgotna szmatka. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można czyścić amortyzator w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Amortyzator należy wysuszyć w przewiewnym miejscu, bez wystawiania go na działanie promieni słonecznych czy kontakt ze źródłami ciepła. Z kolei zatrzaśniki w zależności od materiału, z którego są wykonane,

można czyścić i konserwować produktami przeznaczonymi do mechanizmów metalowych.

Amortyzatory należy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu, z dala od źródeł ciepła w warunkach uniemożliwiających zaistnienie uszkodzeń mechanicznych, termicznych i chemicznych.

Do przewozu SOI w tym także amortyzatorów bezpieczeństwa polecamy worki transportowe CW modele od 01 do 06, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi w czasie transportu.

Amortyzatory bezpieczeństwa CE205 to jedne z najbardziej popularnych produktów ASSECURO, które zdobywają uznanie klientów z różnych rejonów świata.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach, zapraszamy do kontaktu. Z nami bezpiecznie do góry!

amortyzatory bezpieczeństwa

Skontaktuj się!